شرایط و ضوابط ارسال مقاله

مسئولیت‌ها و تعهدات نویسندگان

 • رعایت اصول اولیه نگارش و تحقیق در مقاله نویسی ضروری است و مقالات باید بر اساس قالب مجله نوشته و تنظیم شوند.

 • قبل از ارسال مقاله، تمامی نویسندگان باید راهنمای نویسندگان و شرایط و ضوابط ارسال مقاله در این مجله را مطالعه کنند.

 • نویسنده مسئول باید رضایت و آگاهی سایر نویسندگان مقاله در این نشریه را از طریق فرم تعهد نویسندگان تایید و ارسال کند.

 • کلیه نویسندگانی که نام آنها در مقاله و در برگه تعهد نامه ذکر شده است باید در نگارش و تدوین مقاله مشارکت قابل قبول داشته باشند.

 • قدردانی و وابستگی سازمانی نویسندگان باید در مقاله ذکر شود و هرگونه تضاد منافع بین نویسندگان یا سازمان ها ذکر شود.

 • برای پایداری و توسعه فرآیند بررسی تخصصی، از نویسندگان واجد شرایط دعوت می شود تا در روند بررسی سایر مقالات این مجله شرکت کنند.

 • نویسندگان باید به وضوح اسپانسر تحقیق (در صورت وجود) را گزارش کنند.

 • نویسندگان موظفند در صورت مشاهده اشتباه یا نادرستی در مقاله منتشر شده خود، در اسرع وقت به سردبیر اطلاع دهند تا مقاله را تصحیح یا باطل کند.

 • همه نویسندگان باید توجه داشته باشند که مقالات ارسال شده به این مجله برای جلوگیری از سوء رفتار علمی توسط نرم افزار مشابهت یاب (همانندجو) بررسی می شوند.

 • نویسندگان باید تمام منابع و رفرنسهایی را که به طور مستقیم و غیرمستقیم استفاده کرده اند به درستی و مناسب ذکر نموده و استناد نمایند.

 • در زمان ارسال مقاله، در طول فرایند بررسی و آماده سازی برای انتشار، نویسنده مسئول مقاله، مسئول ارتباط با مجله و دست اندرکاران مجله است و لازم است جهت اطمینان از انجام کلیه الزامات اداری مجله، مانند رعایت شرایط و ضوابط مقاله، انجام بازنگری مورد نظر داوران، مستندات ثبت کارآزمایی بالینی، و ارائه فرمهای ضروری مانند تعهدنامه و تعارض منافع، با کادر اجرایی نشریه در ارتباط باشد؛ همچنین در طول فرآیند داوری، نویسنده مربوطه باید سریعاً به سؤالات سردبیر و مدیر اجرایی پاسخ دهد و پس از انتشار در صورت لزوم با مجله همکاری کند.

 • پس از پذیرش مقاله و در مرحله انتشار اضافه کردن نام نویسنده جدید و یا تغییر در مسئولیت نویسندگان مجاز نمی باشد. ضمناً، اگر نویسنده‌ای بخواهد از فهرست نویسندگان حذف شود، باید نامه‌ای را با امضای نویسنده و سایر نویسندگان ارسال کند که نشان‌دهنده تمایل آنها برای حذف از فهرست نویسندگان باشد.

 • هر گونه تغییر در ترتیب نویسندگان مستلزم امضای نامه ای توسط همه نویسندگان است که نشان دهنده موافقت آنها باشد. راهنمای تنظیم فایل مقالات

نشریه "مهندسی زراعی" با هدف تبادل علم و هم‌اندیشی بین محققان و متخصصان علوم خاک و مهندسی بیوسیستم به صورت فصلنامه  توسط دانشگاه شهید چمران اهواز منتشر می‌گردد. از کلیه متخصصین و علاقمندان دعوت می‌نماید تا یافته‌های پژوهشی خود را از طریق نشریه مهندسی زراعی منتشر نمایند. نویسندگان محترم لازم است ابتدا اهداف و چشم‌انداز نشریه را ملاحظه و سپاس مقاله خود را براساس ارتباط موضوعی و طبق دستورالعمل راهنمای نویسندگان تهیه و به این نشریه ارسال نمایند. این نشریه تمامی مقالات را به روش داوری همتا دو‌سو ناشناس مورد بررسی قرار می‌دهد و از نرم‌افزار تشخیصی سرقت ادبی مشابهت‌‌یاب  همانند جو (ایرانداک) برای تشخیص اصالت مقالات بهره می‌گیرد.

 

 الف- شرایط کلی:

1- مقاله مستند به نتایج پژوهش های نویسنده یا نویسندگان باشد.

2- مقاله کامل قبلاً یا به طور همزمان ( تا اعلام نظر نهایی این مجله ) به جای دیگری جهت چاپ ارسال نشده باشد. چاپ خلاصه مقالات ارائه شده در کنگره ها، سمپوزیوم ها، سمینارهای داخلی و خارجی این محدودیت را ندارد.

3- هر مقاله حداکثر در 15 صفحه ( قطعA4 ) تنظیم شده باشد.

4-  از نویسندگان درخواست می شود مقالات خود را به صورت الکترونیکی با استفاده از وب سایت ارسال و بررسی آنلاین مجله مهندسی کشاورزی به نشانی https://agrieng.scu.ac.ir ارسال کنند. این سایت نویسندگان را به صورت گام به گام در فرآیند ارسال راهنمایی می کند. از نویسندگان درخواست می شود متن، جداول و آثار هنری را به صورت الکترونیکی به این آدرس ارسال کنند. مقاله بدون به کار بردن واژه های انگلیسی در متن و بدون خط خوردگی تایپ و معادل واژه های انگلیسی در پاورقی آورده شود.

5- به منظور بهبود کیفیت مقاله و رفع اشکالات اساسی احتمالی، توصیه می شود که نویسندگان قبل از ارسال مقاله برای درج در این مجله، آن را به نظر دو نفر از همکاران مجرب خود برسانند.

6- نویسندگان، مسئول صحت مطالبی هستند که در مقالات خود ارائه داده اند. 

7- هنگامی که یک نسخه خطی به نشریه ارسال می شود، هیات تحریریه در مورد مناسب بودن آن برای مخاطبان نشریه بررسی اولیه را انجام می دهد.  مقالات ارسالی که در راستای اهداف و چشم اندازه نشریه نیستند و یا نوآوری لازم را ندارند، بدون ارسال آنها برای داوری عدم پذیرش خواهند گرفت. هیات تحریریه حق قبول، رد و یا ویرایش ادبی مقالات را دارد.

8- شکل ها و جداول باید اصلی باشند (چاپ نشده باشند) و باید در بالا یا پایین صفحه ظاهر شوند (نه در مرکز صفحه). به مقالات منتشر شده در صفحه اصلی نشریه مطالعه شود.

 • عنوان و اطلاعات هر یک از شکل‌ها و جدول‌ها به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته شوند.
 • - همة اعداد در جدول‌ها باید به زبان انگلیسی و وسط چین تایپ شوند. 
 • - عنوان محورهای افقی و عمودی نمودارها به دو زبان انگلیسی و فارسی تایپ شوند. در نامگذاری محور عمودی نمودارها، عنوان انگلیسی زیر عنوان فارسی و درنامگذاری محور افقی نمودارها، عنوان انگلیسی بالای عنوان فارسی ارائه گردد. کلیه اعداد مندرج در محورهای عمودی و افقی نمودارها باید به زبان  انگلیسی تایپ شود و از علامت نقطه برای نمایش ممیز در اعداد اعشاری استفاده شود.

 

ب - مشخصات بخش های مختلف مقالات

1- عنوان مقاله: حداکثر در 20 کلمه که معرف موضوع و هدف تحقیق باشد.

2- اسامی نویسندگاندر خصوص درج اسامی نویسندگان در فایل مقاله به نکات زیر توجه نمایید:

  • در زمان سابمیت مقاله از درج نام یا هرگونه اطلاعات (مانند پست الکترونیکی) نویسندگان در فایل اصل مقاله جداً خودداری نمایید. اسامی نویسندگان در فایل مقاله فقط در زمان بازنگری و پذیرش درج خواهد شد.
  • در هنگام ارسال فایل مقاله نام، افیلیشن کامل و ایمیل تمام نویسندگان را در قالب فایلی با عنوان "مشخصات نویسندگان" ارسال نمایید.
  • اسامی نویسندگان بدون استفاده از رتبه یا درجه علمی اشخاص درج گردد.
  • ترتیب نویسندگان در فایل مشخصات نویسندگان و سامانه یکسان باشد.

3- چکیده فارسی: در قالب یک پاراگراف و بصورت مبسوط نباشد. چکیده فارسی حداکثر  در 350 کلمه باشد.  چکیده فارسی لازم است شامل مقدمه، مواد و روشها، یافته‌ها، بحث و نتیجه گیری باشد.

4- کلید واژهها: واژههای مهم فارسی مقاله پس از چکیده، حداکثر در 7 کلمه به ترتیب اهمیت آورده شوند. معادل انگلیسی آنها نیز در زیر چکیده انگلیسی مقاله به همان ترتیب ذکر گردند.

5- متن مقاله: متن مقاله در اولین صفحه مقاله پس از چکیده به صورت دو ستونه شروع شود و تا قسمت قبل از منابع ادامه یابد.

6- مقدمه: شامل تعریف مسئله، اهمیت و توجیه انجام پژوهش، مروری بر کارهای مستند گذشته و هدف تحقیق حاضر باشد.

7- مواد و روشها: شامل شرح کامل مواد، روشها، وسائل و طرح آزمایشی به کار گرفته شده باشد. اگر این موارد از منابع دیگر اقتباس شده باشند، ذکر اصول کلی و مأخذ آنها کافی است.

8- نتایج و بحث: حاوی نتایج، توضیحات علت و روابط بین آنها در ایجاد نتایج حاصله و بحثهای لازم در تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده باشد همچنین نتایج حاصل با تحقیقات قبلی مقایسه شده باشد. از تکرار نتایج به صورت چندگانه (شکل، جدول و غیره..) خودداری گردد.

الف- از مقالات مندرج در این مجله می توان به عنوان راهنمای تهیه جداول و رسم شکل استفاده نمود.

ب- عکسها و کارهای ترسیمی اصلی بوده و در اولین محل ممکن متن بعد از مطلب مربوطه ارائه شوند.

پ- عناوین و مطالب عکسها خوانا و در صورت لزوم دارای واحد و مقیاس باشند. شکلهای ترسیمی و به صورت اسکن شده نباشند.

ت- نتایج حاصل به قدر کافی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و با توجه به هدف پژوهش و نتایج پژوهش‌های مشابه، مورد مقایسه، بحث و نتیجهگیری واقع شوند.

9- نتیجهگیری: در پایان فصل نتایج و بحث، نتیجه‌گیری کلی در حدود یک تا دو پاراگراف یا حدود ده خط آورده شود.

10- سپاسگزاری: از تأمینکنندگان بودجه، امکانات و اشخاص دیگری که در انجام تحقیق کمک کردهاند، سپاسگزاری شود.

11- منابع مورد استفاده در متن : شامل کتابها، مقالهها و سایر منابع معتبر علمی که مورد استفاده نویسنده قرار گرفتهاند باشد.

 •  استنادهای درون متنی، همگی به صورت انگلیسی و ترجیحاً در پایان جمله نوشته شود. سال نشر منابع فارسی باید به صورت معادل میلادی نوشته شود.
 • استنادهای انتهای متن، همگی به صورت انگلیسی نوشته شود. تأکید می شود، از ترجمه شخصی عناوین منابع فارسی اکیداً خودداری نموده و معادل انگلیسی استناد منابع فارسی را از سایت منبع بردارید. در انتهای استناد منابعی که به زبان فارسی منتشر شده است، از عبارت [In Persian] استفاده نمایید.
 • طبق آیین نامه جدید وزارت علوم می‌بایست در صورت وجود شناسه doi و یاdor لینک مرجع  در انتهای مقاله باید درج شود
 • یکی از شرایط پذیرش مقاله استفاده از منابع فارسی و انگلیسی جدید می باشد. (حداقل 60 درصد منابع مربوط به 5 سال اخیر از مجلات معتبر باشد )

نمونههائی از منبعنویسی

1- Hamsdi, I. 1994. A practical model & metapopulation dyanamics. Journal of Animal Ecology, 63:151-162.

2- Molan, P.C., Smith, I.M., and Reid, G.M. 1988. A comparison of the antibacterial activity of some New Zealand honeys. Journal of ApiculturalResearch, 27(4): 252-256.

3- Whith, J.W. 1975. Composition of honey. In Crane, E. (ed), Honey: Acomprehensive survey. Heinemann, London, UK. pp: 157-206.

4- Food and Drug Administration. 2001. Revised Preventive Measures for blood products. http/www.fda.gov./ohrms/dokets/dokets/ac/01/briefing/ 3817b1. htm (accessed may 2007)

 

12- چکیده مبسوط انگلیسی Abstract: چکیده مقاله به زبان انگلیسی و به صورت مبسوط  (با رعایت نوع، اندازه قلم مجله، حداقل 500 و حداکثر 1000 کلمه) و دارای بخش‌های زیر باشد.

Introduction - Materials and Methods - Results and Discussion -Conclusion - Keywords

 

تاریخهای فارسی نیز در متن چکیده انگلیسی به تاریخهای میلادی تبدیل شوند. نام علمی باید به زبان انگلیسی و بقیه چکیده فارسی باشد.

فرمت و قلمهای مورد استفاده در تهیه مقاله برای نشریه مهندسی زراعی

مقاله با استفاده از نرمافزار Microsoft Word 2007 با اندازه کاغذ 29.7 × 21 سانتی متر (A4) نوشته شود .از نویسندگان تقاضا می شود مقالات خود را به صورت الکترونیکی از طریق وب سایت نشریه مهندسی زراعی  به صورت آنلاین ارسال نمایند.

 الف- حاشیه ها:

سمت راست                3        سانتی متر

سمت چپ                 2.8       سانتی متر

بالا                             3         سانتی متر

پائین                        2.5      سانتی متر

ب- فاصله ها:

فاصله دو ستون          1.25     سانتی متر

فاصله سطرها               1       سانتی متر

تو رفتگی برای متن       0.5      سانتی متر

ج- نوع و اندازه قلم ها:

عنوان

قلم (فونت)

اندازه

نوع قلم

عنوان مقاله

B Zar

14

پررنگ

کلمات لاتین در عنوان مقاله

Times New Roman

12

پررنگ

عنوان بخش­ها

B Zar

12

پررنگ

متن چکیده فارسی و واژه‌های کلیدی

B Zar

12

پررنگ و ایتالیک

متن چکیده انگلیسی و واژه‌های کلیدی

Times New Roman

12

پررنگ و ایتالیک

متن اصلی

B Zar

12

ساده

زیر نویس فارسی

B Zar

10

ساده

زیر نویس لاتین

Times New Roman

10

ساده

عنوان جداول، اشکال و نمودارها به فارسی و انگلیسی

B Zar

Times New Roman

10

پررنگ

عنوان ستون­ و ردیف جداول به فارسی و انگلیسی

B Zar

Times New Roman

10

پررنگ

اطلاهات درون جداول  به فارسی

اطلاهات درون جداول به انگلیسی

 

B Zar

Times New Roman

10

ساده

مراجع

Times New Roman

12

ساده